Invajo - Events tool
Detta event har redan ägt rum!
Arrangör
Utemagasinet
Plats
Högbo Brukshotell
Datum
16 - 18 januari 2020
Tid
10:00 - 15:00

Program

Program Skida med Ute 16-18 januari

Under lägret har vi delat in er deltagare i halvgrupp (grupp 1 & grupp 2) och i tre grupper efter skidvana (blå, grön och röd). Vilka grupper ni ingår i presenteras i välkomstmailet och vid lägrets start.

Torsdag 16 januari

Kl.10.00 Samling konferensrum - Presentation av program, tränare, och deltagare. Lättare lunch/fika

Kl 11.00-13.30 Grupp 1- Träning med Marcus Hellner, samling utanför Högbo Brukshotells entré.

Kl 11.00 -14.00 Grupp 2 – Vallakurs, samling konferensrum. Vi går gemensamt till vallakursen. Vallainstruktören ger en förevisning av vallning av längdskidor och sedan får lägerdeltagarna valla sina egna skidor. Ca 3h aktivitet (ta med egna skidor)

Kl. 14.00 - 15.00 Fika i Orangeriet

kl. 15.00 - Incheckning av rum 

Kl. 15.30 Grupp 1- Vallakurs, samling konferensrum. Vi går gemensamt till vallakursen. Vallainstruktören ger en förevisning av vallning av längdskidor och sedan får lägerdeltagarna valla sina egna skidor. Ca 3h aktivitet (ta med egna skidor)

Kl 15.00-17.30 Grupp 2 - Träning med Marcus Hellner, samling utanför Högbo Brukshotells entré.

Kl 18.00 Fika & energipåfyllning, konferensrum

Kl. 18.30-20.00 Alla - Föreläsning, samt rörlighets/skidstyrkepass med Johanna Ojala, i konferensrum. Ta gärna med egen yogamatta!
 
Kl. 20:30 Tvårättersmiddag (dryck tillkommer)

Fredag 17 januari

Kl. 06:30-08:45 Frukost i hotellet restaurang

Kl. 06:30-07:30 Alla - Morgonyoga med Utemagasinet & Sofie Lantto, i konferensrum. Ta gärna med egen yogamatta!

Kl. 07:30-09:00 Uthämtning av eventuella testskidor

Kl. 09.00-11.00 Teknikträning i mindre grupper Samling Sportcentralen. Teknikträning i klassisk stil. 2 h träning. (Grön grupp) med Johanna Ojala , och (Blå grupp) med Tobbe Hägglund, (Röd grupp) med Fredrik Åström

Kl. 11:30 Lunchbuffé i hotellets restaurang

Kl. 12:15-13:00 Vallaboden öppen. Omvallning för de som önskar i lägrets egen vallabod

Kl. 13.00-15.00 Teknikträning i mindre grupper, Samling Sportcentralen. Teknikträning i klassisk stil. 2 h träning (Röd grupp) med Johanna Ojala, (Grön grupp) med Tobbe Hägglund och (Blå grupp )med Marcus Hellner.

Kl. 15.30 -16.30  Eftermiddagskaffe, Presentation av Silvas pannlampor

Kl. 17.00 För alla som vill - Mörkerskidåkning. Samling Sportcentralen. Lägerdeltagarna får låna pannlampor och testa på att åka i de spår som inte har belysning.

Kl. 17.00-20.00 Tid för SPA

Kl. 20:30 Fyrarättersmiddag (dryck tillkommer), serveras i hotellets restaurang
 

Lördag 18 januari

KL. 06:30-07:30 Alla - Morgonyoga med Utemagasinet & Sofie Lantto, i konferensrum. Ta gärna med egen yogamatta!

Kl. 07:00-08:45 Frukost i hotellets restaurang

Kl. 08:30-09:00 Uthämtning av eventuella testskidor

Kl. 09.00 -11.30 Teknikträning i mindre grupper, samling Sportcentralen.
Fortsättning av fredagens teknikträning med 2,5 h träning med (Blå grupp)med Tobbe Hägglund, (Röd grupp) med Johanna Ojala och (Grön grupp) med Marcus Hellner.

Kl. 11.30 -12.00 Utcheckning av hotellrum

Kl. 12.00 -13.00 Lunchbuffé i hotellets restaurang

Kl. 13.00-14.00 Alla- Föreläsning Marcus Hellner- Mental styrka och presentation av nya Hellner-kollektionen.

Kl. 14.00-14.30 Avslutning med Utemagasinet och partners

Kl. 14.30 - Fri åkning i Högbo Bruks fina skidspår

 
 

Egmont Publishing AB (Eventavdelningen) använder eventverktyget Invajo för hantering av detta event och sina deltagare. Invajo har inte något ansvar för genomförandet av eventet. Alla frågor som rör eventet och dess innehåll besvaras av Egmont Publishing AB (Eventavdelningen). Vid frågor av teknisk karaktär, vänligen kontakta Invajos support. Dina uppgifter hanteras av Invajo, Egmont Publishing AB (Eventavdelningen) samt olika underleverantörer som krävs för leverans av Invajos produkter och funktioner. Genom att genomföra bokning på detta event godkänner du även Invajos allmänna villkor som finns att läsa på www.invajo.com.